Kuzey Yıldızı

Temiz Oda Kurulumu

Temiz Oda Kurulumu

temiz oda kurulumu

Temiz oda kurulumu günümüzde pek çok sektör tarafından ihtiyaç duyulan ve hijyenik bir oda tasarımını mümkün kılan bir hizmettir. Bu hizmet odanın temizliğini sağlayıp bazı sistemlerden oluşmaktadır. Dolayısıyla uzmanlık alanı gerektiren bir hizmet olduğunu belirtmek gerekir. Hizmette yapılan özel metotlar uygulanarak odanın kullanıma hazır hale gelmesi sağlanır.

Temiz oda kurulumu bir odanın en belirgin noktaları olan taban, tavan ve duvarların temizliğini en iyi şekilde sağlamaktadır. Bu kurulumda kullanılan temizlik ürünlerinin temizlik standartlarına uygun olup insan sağlığına herhangi bir zarar vermemesi önemlidir. Bu temizlik işleminden önce odanın önceden keşfedilmesi ve tavan ve tabanın uyumluluğu tespit edilmelidir. Profesyonel kişiler temizlik öncesi keşfini yapıp gerekli teçhizatları ayarladıktan sonra temizlik işlemine başlayabilir.

temiz oda kurulumu

Temiz Oda Kurulumu ve Temiz Oda Sistemleri

Temiz oda sistemleri neredeyse her sektörde ihtiyaç duyulan ancak sektörden sektöre değişebilen bir temizlik yöntemidir. Temiz oda sistemlerinin temel amacı odadaki havanın, ısının, nemin, basıncın ve bazı partiküllerin kontrol altına alınmasıdır. Bu temizlik sistemi özellikle de hastane, gıda iş sahaları ya da ilaç sahalarında tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak mikrobiyoloji laboratuvarları, kök hücre laboratuvarları, otomotiv sektörü, elektronik devre elemanları gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Temiz oda kurulumu bu temizlik alanlarında gerekli olan bir sistemdir.

Temiz Oda Çalışma Kuralları

Temiz oda uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir temizlik işlemidir. Aynı zamanda bu işlem uygulanırken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

  • Temizlik yapılırken toz, kir ve benzeri partiküllerin olabildiğince temizlenmesi gerekir.
  • Ortama herhangi bir toz ve benzeri partiküllerden arınmış hava verilmelidir.
  • Kullanılan temizlik ekipmanları ve kıyafetleri tozdan arındırılmış olmalıdır.
  • Partiküllerin temizliğini en iyi şekilde sağlamak için basınç dengesinin kontrolü sürekli sağlanmalıdır.
  • Temizlenen ortamda nem, sıcaklık ve basınç dengede olmalıdır.
  • Temizleme anında temiz oda sistemlerinin titreşim seviyesi çok fazla olmamalıdır.
  • Temizlik standartlarına uygun temizlik ekipmanları ve malzemeleriyle işlem yapılmalıdır.
  • Oda tasarımına göre özel temizlik ekipmanları ve malzemeleri kullanılmalıdır.

Temiz Oda Sınıfları

Temizleme işlemine başlamadan önce temiz odalarda sınıflandırmalar yapılır. Bu sınıflandırma kirlilik düzeyine göre belirlenir. Bu sınıflandırmalar temizlik standartlarına göre yapılır. Sınıflandırmalar yapıldıktan sonra uygulanacak temizlik işlemleri belirlenir. Ancak en önemli temizlik kuralları olan hava, sıcaklık, nem, basınç, temizlik, hava akımı ve hızı dikkate alınarak temizlenmelidir. Sınıflandırılmış her oda için uygulanması gereken bir temizlik yöntemi vardır.  Temiz oda kurulumu bu konuda devreye giren bir sistemdir. Bu kurulum sağlandıktan sonra ISO 14644 temizlik sınıflandırmalarına göre ayrılan odalarda temizlik işlemi uygulanır.

Temiz Oda Firmaları

Temiz oda işlemi uzmanlık alanı gerektirdiği için işinde profesyonel olan firmalardan hizmet alınmalıdır. Firmalarda temiz oda işlemi için gerekli olan temizlik teçhizatları ve malzemeleri bulunmalıdır. Panel, taban, tavan ve duvarlar için gerekli olan temizlik ekipmanlarıyla temiz oda işlemi gerçekleştirilir. Temizlik işlemi öncesinde temiz oda kurulumu sağlanır. Kısacası temiz oda için gerekli olan tüm ekipmanlar ve malzemeler bir arada olup profesyonel personeller tarafından uygulanmalıdır.

Temiz Oda Havalandırma Sistemleri

ISO temizlik standartlarına göre belirlenen temiz oda hava sistemleri günümüzde hassas temizlik gerektiren ortamlarda gereklidir. Temiz oda kurulumu yapıldıktan sonra temiz havayı yaratmak için gerekli temizlik işlemleri büyük bir hassasiyetle yapılmalıdır. Partiküllerden arınmış olan temiz hava temizleme alanlarında sağlanır.

Temiz Oda Kurulum Maliyeti

Temiz oda kurulumunun maliyeti bazı faktörlere göre değişik gösterir. Bu nedenle net bir fiyat söylenemez. Kuzey Yıldızı markası bu temiz oda lider bir marka olup tüm ekipmanları bünyesinde bulundurur. Temiz oda için gerekli olan ekipmanların fiyatları temizleme alanlarına göre değişmekte olup uygun fiyatlarda sunulur. Bu ekipmanlar ISO temizlik standartlarına göre belirlenmiştir. Maliyet hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İşlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek veya randevu almak için hemen bize ulaşın.