Kuzey Yıldızı

Multi Split Klima Nedir

Multi Split Klima Nedir

Multi Split Klima çoklu split anlamına gelir. Genel olarak mono split klima ve multi split klima olarak ayrılan klimaların mono olanları tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip klimalardır. Multi split klimalar ise tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistemdir. İç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu sayede dış ünitelerin oluşturacağı alan sıkıntısı ve görüntü kirliliği önlenmiş olur. Çoklu split klima anlamına gelen multi split klima çeşitleri, konutlardan spor salonları gibi büyük mekanlara kadar pek çok farklı ortamda kullanılabiliyor. Özellikle çoklu split klima olarak da bilinen multi split klima, tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistemi bulunan klima çeşididir.

Mono split klimalarda tek dış üniteyle birlikte tek iç ünite bulunurken multi split klimalarda tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem bulunur. Multi split klimalarda iç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu klimalarda ayrıca iç ünitelerin her biri birbirinden tamamen bağımsız olarak kontrol altına alınabilir. Üstelik mono split klimalarda olduğu gibi multi split klimalarda da duvar tipi, kaset tipi, kanallı tip, konsol tipi gibi farklı iç ünite seçenekleri bulunur. Split sistem genellikle duvar ve salon tipi klima modellerinde kullanılır. Duvara kolaylıkla monte edilebilen ve daha çok küçük yerlerde kullanılan duvar tipi klimalar, split sistemin rahatlığını sunmaktadır. Salon tipi split klimalar da genellikle büyük alanlarda kullanılarak kaliteli ısıtma ve soğutma sağlarlar.

multi split klima

Split Klima

Bilindiği üzere klimalar bildiğiniz üzere konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Klima sistemlerinin de 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir. Split klima olarak da bilinmektedir. Split klimalar ya da split sistem en az iki üniteden meydana gelen klimalar olarak evlerde kullanılıyor. Duvar tipi klimaların çoğunluğu split klima olarak karşımıza çıkıyor. Bir dış ünite ve bir iç ünite olmak üzere iki üniteden meydana gelen split klima modelleri, iç ünitesinin sayısına göre de mono split klima ve multi split klima olarak adlandırılıyor. Split klimalar genelde ev, işyeri, kafe ve restoran gibi mekanlarda kullanılırken evlerde pencere tipi klimalarla beraber en fazla kullanılan klima modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca split klimalar, kendi arasında salon tipi klimalar, duvar tipi klimalar ve yere ya da tavana bağlanan klimalar olarak gruplandırılabilir. Split klima kullanım alanları;

 • Konutlar,
 • İşyerleri,
 • Bilgi işlem odaları,
 • Mağazalar,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Düğün salonları,
 • Kapalı konser salonları,
 • Kongre merkezleri,
 • Seminer ve konferans salonları,
 • Toplantı salonları,
 • Kapalı spor salonları.

Özellikle split klima özellikleri arasında dış ünitenin kapalı alan dışında tutulması ve gürültü yapmaması yer alır. Eğer dış ünite de iç ünitenin kullanıldığı alanda bulunursa klimanın çalışması sırasında ortamda gürültü oluşabilir. Split klimalarda hava akımı iç ünite sayesinde dışarıya aktarılır. Dış üniteden iç üniteye doğru gelen hava akımı, iç ünite sayesinde ortama gelir. Sıcak havalarda soğuk hava akımı sayesinde serinler, soğuk havalarda ise sıcak hava akımı sayesinde ısınırsınız. İşte split klimalar, bu şekilde bir işletime sahiptirler. Split klima özellikleri arasında en can alıcı olanlar maksimum verimle çalışması ve az enerji harcamasıdır. Ev ve iş yerlerinde kolay montaj özellikleriyle tercih edilen split klima modelleri, sessiz çalışmasıyla da beğenilmektedir.

Multi Split Klimaların Özellikleri

Temelde iç ve dış üniteleriyle split klimaların çalışma mantığına sahip olan multi sistem klima çeşitleri farklı olarak tek bir dış üniteye çok sayıda iç ünitenin bağlanabilmesini mümkün kılar. Multi split klima özellikleri arasında yer alan tasarım esnekliği bu klimaların aynı zamanda önemli avantajlarından biridir. Multi split klima modelleri geniş ölçü seçeneği ile sunulduğundan her kapalı ortama uygun bir multi split klima bulabilmek mümkündür. Birden fazla sistemle entegre olarak çalışabilen multi split klimalar aynı zamanda enerji tasarrufu sunan klima çeşitleri arasında yer alır. A sınıfı enerji performansı sağladığı için son yıllarda en çok tercih edilen sistemler arasında yer alan multi split klimalar, cebinizin dostudur.

Multi split klimalar ayrıca üstün performansı ile iç mekan ses seviyesi şartlarının karşılanmasını da sağlar.Multi split klimalar tek dış üniteye sahip olduğu için aynı anda çoklu klima yönetim sistemi sunar. Farklı büyüklük ve küçüklüklere sahip kapalı ortamlar için modüler yaklaşım ve çözümler sunar. Bu özelliği sayesinde her mekanda kullanım olanağı sağlar. Pek çok sistem ve bölge bazında entegreye olanak tanır.

Multi Split klimaların kapasiteleri, normal split klimalarda olduğu gibi her odanın soğutma ihtiyacına göre ayrı ayrı belirlenir. Örnek olarak bir ev için Multi Split klima seçiminde salon için 18.000 Btu/h, yatak odası için 12.000 Btu/h soğutma kapasitesi ihtiyacı bulunmaktadır. Odaların bağlanacağı dış ünite seçilirken, her oda aynı saatte güneş alıyor mu veya odalar için seçilen klima iç üniteleri aynı anda maksimum kapasite ihtiyacı ile kullanılacak mı? Bu iki sorunun cevabına göre eğer; iki klima iç ünitesi aynı ayda kullanılmayacak veya kullanılması durumunda kapasite ihtiyaçları güneş yönünden dolayı, salon maksimum kapasitede iken yatak odası minumum kapasitede olacak. Bu durumda salon soğutma ihtiyacı 18000 Btu/h, yatak odası soğutma ihtiyacı 12000 Btu/h ‘lik olan bir dairede 18.000 Btu/h’lık bir dış ünite yeterli olabilir.

Enerji  Verimliliği

Split sistemlerin kurulumu ve bakımı kolaydır. Sessiz çalışma sistemi ile adeta varlığını unutturur. A sınıfı enerji performansı sunan multi split klimalar yüksek enerji tasarrufu ile cep dostudur.
En zor yerlerde bile kolay borulama ve montaj imkanıyla büyük avantaj sağlar. Kompakt tasarımı ile tasarım esnekliği ve montaj kolaylığı sunar. Elektrik kesintisinden sonra otomatik olarak yeniden çalışmaya başlar. Bireysel ve merkezi kontrol sistemleri ile yönetim kolaylığı sağlar. Güçlü işletime sahip bulunur. Kullanımı son derece basittir. Multi split klimalar genellikle duvar, salon, tavan ve kaset tipi klima modellerinde kullanılır. Daha çok geniş mekanlarda ya da birden fazla alanın iklimlendirilmesinde kullanılan multi split klima, tek dış ünitesiyle aynı anda farklı mekanların havasını değiştirebilir. Özetlemek gerekirse tek dış üniteye sahip yapısı ile aynı anda çoklu klima yönetim sistemi sunar. Alanın büyük ve küçüklüğüne göre modüler yaklaşım ve çözümler sunar. Sistemi kat veya bölge bazında entegre etmeye olanak tanır. Üstün performansı ile iç mekan ses seviyesi şartlarının karşılanmasını sağlar.

Kuzey Yıldızı Mühendislik olarak klima tercihinden önemli tavsiyelerimiz mevcuttur. Özellikle klima alırken muhakkak dikkat edilmesi gereken önemli bir konu verimliliktir. Klimanızın çalışırken ne kadar enerji harcayacağını belirleyen “enerji verimliliği” değeri, soğutma modunda SEER, ısıtma modunda SCOP olarak tanımlanır. Bu değer ne kadar yüksek ise klimanızın o kadar verimli olduğu anlamına gelir. Daha kolay yöntem ise klimanızın enerji sınıfına bakmaktır. Soğutma ve ısıtma için ayrı ayrı enerji sınıfı değerleri kataloglarda belirtilir. Soğutma enerji verimliliği sınıfı A++ ve üzeri klimalar en verimli sınıfta yer alıyor, bu da mevsimsel kullanımda güç tüketimini düşürürken, faturalarınızın azalmasını sağlıyor.

İşlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek veya randevu almak için hemen bize ulaşın.