Kuzey Yıldızı

Kazan Dairesi Kurulumu

Kazan Dairesi Kurulumu

kazan dairesi kurulumu

Kazan dairesi kurulumu, birçok kişi tarafından merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. Temel olarak kazan dairesinin kurulumu, bina planı doğrultusunda bir mimar tarafından yapılacak tasarıma bağlıdır. Belli prosedürlere tâbî olan bu işlemler, 50.000 Kcal/h’dan daha fazla ısı ihtiyacının bulunduğu binalar için uygundur. Bu binalarda kazan dairesi kullanmak zorunludur. Çoğunlukla bodrum katlara kurulan bu daireler; küçük, orta ve büyük boyutlu binalarda kendine yer bulur.

kazan dairesi kurulumu

Ancak AVM, geniş çaplı tesis ve benzeri alanlarda bağımsız kazan dairesi kurulumu daha uygundur. Kazan daireleri; gaz veya sıvı hâlindeki yakıtların kullanılmasıyla birlikte, içindeki kimyasal enerjiden ısı enerjisi elde etmeye yarar. Bu ısı enerjisi hat üstündeki bütün bölgelere ısı sağlar. Başka bir ifade ile, basınçlı kap vazifesi üstlenir.

Kazan dairesi kurulumu alanında profesyonel hizmetlerinden yararlanmak, kazan dairesi kurulumunun başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Peki kazan dairesi kurulacak alan nasıl olmalıdır?

Kazan Dairesi Kurulacak Alan Nasıl Olmalıdır?

Sağlık, çevre güvenliği ve insan hayatı bakımından hiçbir risk oluşturmaması için kazan dairesinin uygun bir yere kurulması gerekir.

Şu kriterleri sağlayan alanlar, kazan dairesi kurulumu için uygun yerlerdir:

  • Dairenin içi güneş görmeli, aydınlık olmalıdır.
  • Yeterli enerji sağlanmalıdır. Ayrıca kazanın ve diğer ekipmanların gaz dolaşımı için yeterince geniş olması gerekir.
  • Bina bacasıyla fazla aralıklı bir mesafede bulunmaması gerekir.
  • Alandaki havalandırma kâfi düzeyde olmalıdır.
  • Daireye ulaşım kolayca sağlanabilmelidir. İçeriden yahut dışarıdan rahatlıkla müdahale edilmesine imkân verecek bir yerde konumlandırılmalıdır. Bu, yangın ve benzeri acil durumlarda tespitin ve aksiyon almanın daha kolay olması için gereklidir.

Kömürlü Kazan Dairesi Kurulumu

Redüktörün yani kapalı dişli sisteme sahip, zaman ayarı bulunan motorun hareketi mil ve helezon tarafından sağlanır. Bu, tankın içinde bulunan kömür yakma potasına taşınmasını sağlar.

Bu aşamada kömürü potanın üzerine dökmekten kaçınılmalıdır. Kömür alttan beslenir ve üst tarafa doğru çıkmaya başlar. Hava, mekanizmada yer alan hava motorunun yardımıyla gerekli hava kanallarına iletilir. Bu ise bir yanma oluşturur. Potanın üst tarafında meydana gelen yanma sayesinde kömür, yanmadan evvel belli bir ısı düzeyine erişmiş olur.

İçerideki gazlar ise potanın üst seviyesine kömürden önce çıkar, daha sonra yanar. Kömürlü kazan dairelerinde ısıyı sağlayan asıl şey yanıcı gazlardır. Söz konusu sistem, yüksek ısı sağlamayı mümkün kılar.

Doğalgazlı Çelik Kazan Kurulumu

Doğalgazlı çelik kazan dairesi kurulumu için genelde orta veya küçük genişlikteki tesisler tercih edilir. Bu kazan daireleri merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılır. Bunlar; prizmatik, silindirik veya yarı silindirik olmak üzere üç çeşide ayrılır.Yarım silindirik kazan çeşitleri çoğu zaman orta ölçekli veya küçük ölçekteki tesislerde kullanım için uygundur. İçinde; sıvı, gaz veya katı halde yakacak türleri bulunabilir. Doğalgaz çelik sistemlerinin bir diğer özelliği de şudur; bunlar, yakacaklarını doğalgazdan temin ederler.

Kurulum Esnasında Alınması Gereken Önlemler

Kazan dairesi kurulumu güvenli, doğru bir şekilde gerçekleştirilmek isteniyorsa çeşitli tedbirlere riayet edilmesi gerekir. Hangi kazan tipinin kurulumu yapılacağı fark etmeksizin, her zaman çalışma bölgesini düzenli ve temiz tutmak gerekir. Yoksa sürpriz kazalarla karşılaşmak olasıdır.

Kazanlar taşınırken, duman ve kazan kanalları gibi materyallerin altında durulmaması gereklidir. Çalışanların her biri koruyucu ayakkabı, eldiven ve kıyafet kullanmalıdır. Kazan dairesi kurulumu alanında profesyonel hizmetleri ile isminden söz ettiren Kuzey Yıldızı, yüksek güvenlik standartlarına uygun hareket eder. Tüm işlemlerin itina ile gerçekleştirildiği firmamız, beklentilerinizin de üzerinde yüksek kalitesiyle ihtiyaçlarınızı giderecektir.

İşlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek veya randevu almak için hemen bize ulaşın.